Blog

Bajkowe „Rabczańskie Rowerowanie” do Potoku Lubońskiego

·

Za nami druga z naszych sierpniowych, bezpłatnych wycieczek „Rabczańskiego Rowerowania”, a szósta z całego cyklu, organizowanego przez Rabczańskie Stowarzyszenie CYKLO-RABKA i Urząd Miejski w Rabce-Zdrój. Odbyła się ona dnia 11.08.2002 r. i tradycyjnie rozpoczynała się spod Wypożyczalni Rowerów „u Julci” na ul. Sądeckiej 25 w Rabce-Zdrój. Miejscem docelowym wycieczki był Potok Luboński.

Początek trasy prowadził wzdłuż ul. Kasprowicza, aż do zabytkowej kapliczki, tzw. cholerycznej, która znajduje się przy stylowym góralskim domu. Kapliczki takie były stawiane w ramach podziękowania za ocalenie od choroby w czasach epidemii, ale również z czasem stawały się drogowskazami na ważnych szlakach handlowych (tu na drodze do Zakopanego).

Następnie przejechaliśmy mostem nad rzeką Rabą i pojechaliśmy dalej urokliwym naturalnym tunelem wśród zieleni (tu drzewa pochylały się w swoją stronę i samoistnie połączyły korony) aż do Zajazdu „Pod Chmurką”. Tutaj przekroczyliśmy główną drogę i skręciliśmy w boczną uliczkę dzielnicy Zaryte. Podążając nią minęliśmy „Bajkową Osadę” („Chata w Rabce”), gdzie utworzono dla turystów, zarówno tych małych jak i dużych, miejsce z niesamowicie kolorowymi, uroczymi domkami, stylizowanymi w różnej tematyce. Swoje domki mają tu m. in. Jaś i Małgosia, Królewna Śnieżka i krasnale, Strażak Sam, Kubuś Puchatek, a Nemo ma swoje akwarium 🙂 .

Dalej pedałowaliśmy wzdłuż Potoku Lubońskiego, minęliśmy ujęcie wody pitnej dla Rabki i zatrzymaliśmy się przy wodospadzie wiecznej miłości. Każdy, kto tu wrzuci monetę przez lewe ramię trzymając ukochaną osobę za rękę, na wieczność przypieczętuje swoją miłość 🙂

Dalszym punktem naszej wycieczki była stylowa kapliczka Św. Huberta, gdzie raz do roku odprawiana jest Msza Święta w intencji myśliwych.

Następnie skierowaliśmy się w górę szlakiem rowerowym, aż do ścinki drzew, gdzie kończy się trasa amatorska, a zaczyna profesjonalna trasa MTB. Po przywitaniu i rozmowie z panami od obróbki drzew udaliśmy się w drogę powrotną z małą niespodzianką po drodze. Wracając do głównej drogi krajowej 28, po prawej stronie możemy zauważyć na ścianie jednego z domów mural – reprodukcje obrazu Jana Matejki „Rejtan – upadek Polski”. Po czym wróciliśmy do głównej drogi i kierując się nią dojechaliśmy do ronda, do kapliczki Św. Floriana, która znajduje się na Szlaku Papieskim.

Do centrum Rabki zjechaliśmy ul. Sądecką, zatrzymując się jeszcze przy starej kuźni, gdzie do przełomu lat 50 pracował p. Szczęśniak, a za którą ostała się wykuta w zboczu wzniesienia spiżarnia. Z ulicy Sądeckiej zboczyliśmy jeszcze na chwilę na ulicę Garncarską, gdzie zatrzymaliśmy się przy Bobrowym Mostku. Tutaj w godzinach wieczornych można spotkać buszujące bobry. I był to nasz ostatni punkt wycieczki tego dnia, a potem bezpiecznie wróciliśmy do Salonu Rowerowego Kross.

Ale to nie jest ostatnia nasza wycieczka w tym sezonie! Przed nami jeszcze dwie, każda odbywa się w czwartek → start o 10:00 spod Wypożyczalni Rowerów „u Julci” na ul. Sądeckiej 25 w Rabce-Zdrój. Prosimy o wcześniejsze zapisy.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY! 🙂

Skontaktuj się z nami

Wypożyczalnia rowerów w Rabce-Zdroju to miejsce, gdzie wynajmiesz jednoślad dla siebie, rodziny oraz przyjaciół. Nie czekaj, daj się ponieść przygodzie na jednośladzie. Zadzwoń do nas lub napisz – wypożyczymy Ci rower i doradzimy ciekawe trasy!

Telefon+48 737 675 888
E-mailwypozyczalniarabka@poczta.fm
Lokacja34-700 Rabka Zdrój, ul. Sądecka 25

FORMULARZ KONTAKTOWY